TU KUPISZ WSZYSTKO DLA SKAUTA

Polecamy film o naszym patronie. (Dla widzów 12+) Zwiastun po kliknięciu w zdjęcie. Cały do obejrzenia pod linkiem poniżej

GROMADA WILCZKÓW

Gromada Wilczków to część najmłodszej gałęzi harcerstwa. Skupia chłopców w wieku 8-12 lat. Do 1 Gromady Tomaszowskiej uczęszczają wilczki z Tomaszowa Mazowieckiego i okolic. Zbiórki prowadzimy na terenie Tomaszowie Mazowieckiego oraz pobliskich gmin. 

Nieprzypadkowo nazywamy się Gromadą Wilczków. Nasze zabawy i zwyczaje są zainspirowane Księgą Dżungli Rudyarda Kiplinga. Opisane są tam przygody i prawa którym poddać się musi bohater tej historii – Mowgli. Jako małe dziecko trafił on do rodziny wilków, ta z kolei przedstawiła go Radzie Gromady, która przyjęła go w swoje szeregi. Mowgli dorastał jako wilcze dziecię, uczył się Praw Dżungli, zdobywał sprawność podczas łowów, zaskarbiał sobie przyjaźnie i stawiał czoła nieprawościom napotykanym na swej drodze. Uosoabiał je zwłaszcza Shere Khan – stary, kulawy tygrys, stale obmyślający zemstę na Mowglim. 

Wszystkie nowe osoby trafiają do naszej Gromady, właśnie jako młode wilczki. Nazywamy je „delikatnymi łapkami” na znak, że jeszcze wiele muszą się nauczyć, zanim zaczną zdobywać dla Gromady pierwsze trofea, a dla siebie gwiazdki i sprawności, świadczące o ich umiejętnościach. Wszyscy byliśmy kiedyś „delikatnymi łapkami”. 

W ciągu roku jeździmy na kilkudniowe biwaki zwane Wielkimi Łowami. Podczas Wielkich Łowów przebywamy razem, razem się bawimy, razem przygotowujemy posiłki, razem spędzamy czas przy wieczornych ogniskach do których przygotowujemy zabawy i przedstawienia. Ważnym elementem takich wyjazdów jest dokładne poznawanie Prawa Gromady. Zazwyczaj odbywa się to na codziennym krótkim zebraniu, nazywanym przez nas „Skałą Narady”. Siadamy wówczas z naszym Akelą wokół „totemu Gromady” i na podstawie przygotowanej wcześniej krótkiego przedstawienia dyskutujemy nad konkretnym postanowieniem, którego będziemy się trzymać w najbliższym czasie.

Akela to „Stary Wilk” przewodzący Gromadzie. Zna on bardzo dobrze Prawo, pomaga nam w zdobywaniu kolejnych sprawności i w poznawaniu Prawa. Pilnuje też, żeby było ono przestrzegane podczas wszystkich zabaw. Naszemu Akeli pomagają inne zwierzęta dżungli: Hathi, Bagera, Baloo, Ko i pozosatli. Dzięki ich pracy wilczki uczą się życia w dżungli. Zbiórki mamy zazwyczaj dwa razy w miesiącu. Zbiórka trwa najczęściej 3 godziny. Większość zbiorki jest poświęcona nauce przez zabawę. Naszym celem jest przygotować Wilczka, aby w ciągu 3 lat zdobył umiejętności i nauczył się samodzielności. To pozwoli mu podjąć kolejny krok, żeby zostać dobrym Harcerzem.

UWAGA !!!

TELEFONY

Prosimy o nie przynoszenie telefonów, zegarków z funkcją telefonu, ani żadnych podobnych urządzeń elektronicznych. Tego typu urządzenia, nie wpisują się w żaden sposób w charakter naszych zbiórek. Podczas zbiórek, osobami odpowiedzialnymi za chłopców są opiekunowie z „AKELĄ” na czele. W przypadku wyższej konieczności, osoby sprawujące opiekę nad dziećmi, będą kontaktować się z rodzicami lub opiekunami. Czas zbiórki jest cenny darem, zarówno dla nas, jak i dla Wilczków. Prosimy o powstrzymanie się z informacjami błahymi do końca zbiórki, kiedy to będzie możliwość podzielenia się nimi ze „STARYMI WILKAMI”. Pamiętajmy, że jeśli „AKELA” jest zajęty połączeniem telefonicznym, nie poświęca czasu podopiecznym. Urządzenia powierzone naszym pociechom, są często kosztownym prezentem. Opiekunowie nie ponoszą odpowiedzialności za uszkodzenie lub zgubienie tego typu mienia.

ZEGARKI

„AKELA” nadaje rytm zbiórkom. Każda zbiórka jest przemyślana i zaplanowania pod kontem jej trwania. Zegarki w połączeniu z ciekawością dzieci, stają się często narzędziem wywierania presji na opiekunach, próbując wpłynąć na czas trwania poszczególnych bloków programowych zbiórki. Podobnie jak telefon i inne nieprzydatne podczas zbiórki rzeczy, rozprasza uwagę dzieci, które często nie potrafią się skupić, na powierzonych zadaniach. Często kosztowny, może ulec uszkodzeniu lub zgubieniu.

NOŻE SKŁADANE (SCYZOWYK) lub inne ostrza.

Nożyczki są integralną częścią wyposażenia „SAKIEWKI SOBIERADKA” zgodnie z tym, co zostało opisane na stronie 39 w podręczniku „MOWGLI”. Sprawa ostrz (noży) składanych, traktowana jest przez nas wyjątkowo. Wilczek po zaliczeniu „DELIKATNEJ ŁAPKI” i złożeniu „OBIETNICY WILCZKA”, kiedy z dumą nosi „WILCZKA” naszytego na berecie, dostaje zgodę od AKELI, na noszenie „scyzoryka”. Jeśli rodzic lub opiekun wyrażą również zgodę na noszenie tej części ekwipunku, staje się ona w oczach kolegów, wyróżnieniem i zachętą do podjęcia trudu w rozwoju innych Wilczków. Nóż z głownią stałą, jest przywilejem wstąpienia do stanu Harcerskiego, przez wilczka, co ma również takie znaczenie dla pozostałych, jak w przypadku noża składanego.